28 maja 2014 w Oddział Łódzkim PTI odbyło się otwarte seminarium, w ramach którego ponad 50 członków, sympatyków i studentów spotkało się z Juliuszem Gonerą. Juliusz obecnie pracuje w kwaterze głównej Wikipedii - w Wikimedia Foundation w San Francisco (USA). Juliusz opowiadał o swojej drodze i doświadczeniach zawodowych w pracy informatyka w Stanach Zjednoczonych. W trakcie prezentacji opowiadał o specyfice pracy nad szóstą najpopularniejszą witryną na świecie, pokazywał inne, poza Wikipedią, równie istotne projekty fundacji i odpowiadał na pytania dyskutantów. Sporo uwagi w prezentacji Juliusz poświęcił wyzwaniom stojącym przed Wikipedią, a także specyfice wprowadzania zmian. Opowiadał, że niektóre z dodatkowych narzędzi lub udoskonaleń wprowadzanych do serwisu spotyka się często z bardzo dużym oporem społeczności wikipedystów (skąd my to znamy?!), a w efekcie konsultacji ze społecznościami lokalnymi edytory oraz niektóre funkcje są w różnych wersjach językowych Wikipedii zupełnie inaczej skonfigurowane, czy wręcz standardowo całkowicie niedostępne.

   Choć wszystkie przedstawione fakty i informacje są, jak sam powiedział, dostępne publicznie, to nie zmniejszyło to zainteresowania słuchaczy - z dwóch powodów. Po pierwsze, trzeba umieć szukać :), a po drugie - Juliusz był dobrze przygotowany i przewidział wiele z tych pytań, które padły z sali, bo interesują one ludzi bez względu na szerokość geograficzną. I tak dowiedzieliśmy się ile zarabiają kierownicy, dyrektorzy (powyżej 200tys USD rocznie), a pośrednio także programiści (bo to mniej więcej połowa tej stawki) w Wikimediach i innych firmach San Francisco, że anglojęzyczna, tekstowa wersja Wikipedii bez obrazków i innych załączników multimedialnych zajmuje ok. 10GB, i wiele innych ciekawostek. Prelegent opowiadał też o projekcie Wikipedia Zero Reach, w którym starają się o darmowy dla wszystkich dostęp do Wikipedii przez smarfony w krajach, gdzie dostęp do edukacji, wiedzy i bibliotek jest niełatwy. Na sali nie było też osoby, która wiedziała, że koreańska wersja Wikipedii na pendrive'ach jest wysyłana przez dysydentów i entuzjastów specjalnymi balonami przy sprzyjającej pogodzie przez zamkniętą granicę do Korei Północnej. Wiele zainteresowania publiczności dotyczyło technikaliów, m.in. obsługi ruchu na poziomie pół miliarda odsłon miesięcznie i jak to możliwe, że tylko dwa centra danych (po jednym w USA i Europie) zapewniają sprawne działanie witryny.

Juliusz zaprezentował też system pracy nad Wikipedią i projektami pokrewnymi, mówił o multidyscyplinarnym zespole ludzi z całego świata i jak do nich dołączyć lub jak w inny sposób wspomóc działania fundacji: m.in. poprzez projekt Google Summer of Code (dla wszystkich), inicjatywę GNOME's Outreach Program for Women (dla kobiet) czy wolontariat. Na koniec nie obyło się bez pokazu pięknych fotografii i refleksji na temat życia w Kalifornii.

Spotkanie odbyło się na macierzystej uczelni Juliusza - Politechnice Łódzkiej dzięki uprzejmości Dziekana Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki i było współorganizowane z ACM Łódź Chapter.

Prezentacja Juliusza jest dostępna pod adresem: http://juliuszgonera.com/slides/wiki-tul/, a my już teraz zapraszamy na kolejne seminaria Oddziału Łódzkiego PTI.

Andrzej Romanowski, OŁ PTI


  • HP-sponsor-255
  • LogoMNiSW x800
    Konferencja została dofinansowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu związanego z realizacją zadań upowszechniających naukę (decyzja nr 530/P-DUN/2015 z dnia 27 stycznia 2015 roku)
  • Patronat
    Logo KI SIO
  • Patron medialny
    logo3 biuletyn PTIwm2
  • Patron medialny
    logo1 Przeglad Org
    logoREQ v235x72 1
  • Patron 

    SIW logo 235
  • Patron medialny
    logo bpmstan 223