Po raz czwarty rozpoczyna się właśnie praca nad organizacją Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego T.I.K.?-TAK!
Konkurs jest grą mającą na celu zachęcić uczniów do sięgania po narzędzia TIK w procesie uczenia się i kształcenia. Pozwala zweryfikować swoje umiejętności i podstawową wiedzę na ten temat. Od trzech lat cieszy się ogromną popularnością, a corocznie w konkursie bierze udział blisko 23 tysięcy uczniów z około 1000 polskich szkół.
Popularność konkursu
Popularność konkursu wynika z tego, że jest on "powszechnie dostępny". Ta dostępność jest wielopłaszczyznowa:
- MIEJSCE - dostępny wszędzie - na poziomie szkolnym można grać w domu, w szkole, w tramwaju, na tablecie, na komórce, na komputerze. Ponieważ gra jest w Internecie i wymaga wyłącznie przeglądarki.
- WIEK - mogą grać wszyscy uczniowie, ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Pytania są zróżnicowane, dostosowane do poziomu.
- POZIOM TRUDNOŚCI - jest to jeden z niewielu (jeśli nie jedyny) konkurs promujący wiedzę i wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w życiu codziennym, w pracy i w szkole. Nie wymaga wąskich umiejętności programowania, czy tworzenia stron i pozwala na udział wszystkich uczniów. Zakres tematyczny jest zgodny z podstawą programową odpowiedniego poziomu kształcenia. Konkurs nie jest bardzo łatwy, ale też nie stawia przed uczniami zadań i pytań wykraczających znacznie poza codzienne lekcje informatyki w szkole.
- ATRAKCYJNE NAGRODY ufundowane przez licznych sponsorów. Każdy finalista wraca z Warszawy z nagrodą.
Opinie nadsyłane przez nauczycieli i uczniów potwierdzają, że szkolny tydzień gry to rzeczywiście szkolne święto informatyki. Okazja do udostępnienia pracowni poza lekcjami, dzielenia się wiedzą i wzajemnej nauki. Z wielu maili wynika, że w małych miejscowościach jest to jedyny dostępny powszechnie dla uczniów konkurs, dający im szansę pokazania się z najlepszej strony w szkole, gminie, powiecie!
Patronaty
Patronat MEN, Kuratoriów Oświaty, Marszałków Województw oraz nagrody pozwalają wyróżnić najlepszych w rejonie. Przy tak licznym udziale uczniów niezwykle ważne jest, aby móc nagradzać i zauważać sukcesy na terenie "małej Ojczyzny".
Polskie Towarzystwo Informatyczne pragnie popularyzować wiedzę i wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) i promować postawę pośród uczniów, nauczycieli, środowisk na TAK! dla TIK.
Szczegóły konkursu znajdują się na stronie: www.tik-tak.eecdl.pl
Zatem zachęcamy do zabawy w T.I.K? - TAK!!
Beata Chodacka