Po raz czwarty rozpoczyna się właśnie praca nad organizacją Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego T.I.K.?-TAK!

Konkurs jest grą mającą na celu zachęcić uczniów do sięgania po narzędzia TIK w procesie uczenia się i kształcenia. Pozwala zweryfikować swoje umiejętności i podstawową wiedzę na ten temat. Od trzech lat cieszy się ogromną popularnością, a corocznie w konkursie bierze udział blisko 23 tysięcy uczniów z około 1000 polskich szkół.

Popularność konkursu

Popularność konkursu wynika z tego, że jest on "powszechnie dostępny". Ta dostępność jest wielopłaszczyznowa:

 • MIEJSCE - dostępny wszędzie - na poziomie szkolnym można grać w domu, w szkole, w tramwaju, na tablecie, na komórce, na komputerze. Ponieważ gra jest w Internecie i wymaga wyłącznie przeglądarki.
 • WIEK - mogą grać wszyscy uczniowie, ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Pytania są zróżnicowane, dostosowane do poziomu.
 • POZIOM TRUDNOŚCI  - jest to jeden z niewielu (jeśli nie jedyny) konkurs promujący wiedzę i wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w życiu codziennym, w pracy i w szkole. Nie wymaga wąskich umiejętności programowania, czy tworzenia stron i pozwala na udział wszystkich uczniów. Zakres tematyczny jest zgodny z podstawą programową odpowiedniego poziomu kształcenia. Konkurs nie jest bardzo łatwy, ale też nie stawia przed uczniami zadań i pytań wykraczających znacznie poza codzienne lekcje informatyki w szkole.
 • ATRAKCYJNE NAGRODY ufundowane przez licznych sponsorów. Każdy finalista wraca z Warszawy z nagrodą.

Opinie nadsyłane przez nauczycieli i uczniów potwierdzają, że szkolny tydzień gry to rzeczywiście szkolne święto informatyki. Okazja do udostępnienia pracowni poza lekcjami, dzielenia się wiedzą i wzajemnej nauki. Z wielu maili wynika, że w małych miejscowościach jest to jedyny dostępny powszechnie dla uczniów konkurs, dający im szansę pokazania się z najlepszej strony w szkole, gminie, powiecie!

Patronaty

Patronat MEN, Kuratoriów Oświaty, Marszałków Województw oraz nagrody pozwalają wyróżnić najlepszych w rejonie. Przy tak licznym udziale uczniów niezwykle ważne jest, aby móc nagradzać i zauważać sukcesy na terenie "małej Ojczyzny".

Polskie Towarzystwo Informatyczne pragnie popularyzować wiedzę i wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) i promować postawę pośród uczniów, nauczycieli, środowisk na TAK! dla TIK.

Szczegóły konkursu znajdują się na stronie: www.tik-tak.eecdl.pl

Zatem zachęcamy do zabawy w T.I.K? - TAK!!

Beata Chodacka

 


 • HP-sponsor-255
 • LogoMNiSW x800
  Konferencja została dofinansowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu związanego z realizacją zadań upowszechniających naukę (decyzja nr 530/P-DUN/2015 z dnia 27 stycznia 2015 roku)
 • Patronat
  Logo KI SIO
 • Patron medialny
  logo3 biuletyn PTIwm2
 • Patron medialny
  logo1 Przeglad Org
  logoREQ v235x72 1
 • Patron 

  SIW logo 235
 • Patron medialny
  logo bpmstan 223