Orange Fab Polska

Dodatkowym wydarzeniem drugiego dnia konferencji FedCSIS były warsztaty Orange Fab Polska. Jest to tzw. program wylęgania start-upów. Dzięki niemu wybrane najatrakcyjniejsze biznesowo pomysły i technologie zyskują wsparcie firmy Orange, która ułatwia im wejście na rynek. Program wystartował rok temu w San Francisco, a od tego roku jest również w Polsce. Celem Orange jest znalezienie nowych partnerów i pomysłów w celu rozszerzenia oferty oraz tworzenie środowiska start-up. Aktualnie kończy się pierwsza edycja - wybrane pomysły są w trakcie 12-tygodniowej inkubacji. W jej trakcie uczestnicy zyskują dostęp do ekspertów współpracujących z Orange, w tym prawników, księgowych czy analityków biznesowych. Ponadto otrzymują dostęp do zasobów centrum badawczego Orange, a także do API telekomunikacyjnego. Dzięki temu prace badawcze i rozwojowe nad nowym produktem stają się o wiele łatwiejsze. Dodatkowo uczestnicy inkubacji mają możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z uczestnikami programu w innych krajach, również w postaci spotkań i prezentacji "na żywo". Już niebawem rusza kolejna edycja programu!

Sesame+

Bardzo ciekawym pomysłem, który obecnie jest w trakcie inkubacji, jest projekt Sezame+. Jest to system uwierzytelniania wieloskładnikowego, którego głównym celem jest zapewnienie niemal całkowitej przezroczystości dla użytkownika. System wykorzystuje komunikaty USSD, stosowane w telefonii GSM. Wiadomości, które zwykle kojarzą się z informacją o tym, że abonent z którym próbowaliśmy się połączyć przestał rozmawiać lub jest już dostępny zostały wykorzystane do zapewnienia dodatkowego poziomu uwierzytelnienia. Od strony użytkownika system jest faktycznie niemal zupełnie przezroczysty. Jedyną dodatkową czynnością, jaką musi wykonać jest potwierdzenie lub odrzucenie komunikatu, który pojawi się na telefonie. Można więc powiedzieć, że jest to jeden ruch ręki. Od strony administracyjnej system również nie jest nazbyt skomplikowany, gdyż wymaga jedynie powiązania numeru telefonu z kontem (loginem) użytkownika. Muszę przyznać, że łatwość, lekkość obsługi tego systemu zwróciły moją uwagę.

Oczywiście, trzeba mieć na uwadze fakt, że tak duża łatwość obsługi wiąże się z pewnymi ograniczeniami po stronie bezpieczeństwa. Komunikaty USSD są przesyłane za pomocą kanału głosowego, a nie technicznego (jak SMS). To oznacza, że do poprawnego działania systemu konieczny jest sygnał telefonii komórkowej wystarczający do ustanowienia łączności ze stacją bazową na kanale głosowym, a więc mocniejszy niż jest potrzebny do odebrania lub wysłania SMS. Wbrew pozorom, w centrach dużych miast coraz łatwiej znaleźć się w miejscu, w którym dysponujemy przyzwoitej jakości sygnałem WiFi i niemal zerową łącznością GSM. Szczególnie wewnątrz nowoczesnych budynków działających jak klatki Faradaya ze względu na swoją konstrukcję opartą o stalowy szkielet. Obecnie rozwiązanie to nie nadaje się do zabezpieczania danych klasyfikowanych jako niejawne, ale moim zdaniem może stanowić ciekawą opcję w mniej krytycznych pod względem poufności obszarach.

Publish so simply

Innym projektem zaprezentowanym w trakcie warsztatów był system wspomagający tworzenie publikacji elektronicznych takich jak foldery reklamowe, biuletyny, newslettery. Również w tym przypadku wiele uwagi poświęcono prostocie obsługi. Użytkownik wybiera szablon, a następnie wprowadza treści, grafiki, czy materiały wideo tak, jakby tworzył stronę internetową. W pewnym sensie tak właśnie jest. System generuje finalną postać materiału automatycznie integrując szablon z wprowadzonymi treściami i multimediami. Zakres interaktywności prezentowanych materiałów zależy od opracowanego szablonu, choć w chwili obecnej możliwości w tym zakresie są nieco ograniczone. Finalny efekt uzyskuje się niskim nakładem pracy i bez potrzeby posiadania specjalnych umiejętności. Materiał demonstracyjny, który widziałem, wyglądał naprawdę ciekawie. Szczególnie, że system jednocześnie potrafi zapisać otrzymany rezultat w postaci pliku pdf, więc przygotowany biuletyn można także wysłać do drukarni.

Dalej: Relacja z trzeciego dnia konferencji FedCSIS 2014

Poprzednio: Relacja z drugiego dnia konferencji FedCSIS 2014


  • HP-sponsor-255
  • LogoMNiSW x800
    Konferencja została dofinansowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu związanego z realizacją zadań upowszechniających naukę (decyzja nr 530/P-DUN/2015 z dnia 27 stycznia 2015 roku)
  • Patronat
    Logo KI SIO
  • Patron medialny
    logo3 biuletyn PTIwm2
  • Patron medialny
    logo1 Przeglad Org
    logoREQ v235x72 1
  • Patron 

    SIW logo 235
  • Patron medialny
    logo bpmstan 223
  • SMI2014-baner
  • HP-sponsor
  • baner-smi-2015 2
  • baner-IwZ-2015 1
  • baner-cmee-2015 1
  • baner-kkio-2015 1

Newsletter